A KÖVETKEZŐ 28 NAPOS FELÉPÜLÉSI PROGRAMUNK KEZDÉSI IDŐPONTJA: 2024. NOVEMBER ELSŐ HETE.
A BEKERÜLÉSHEZ SZÜKSÉGES ÁLLAPOTFELMÉRÉSEKET FOLYAMATOSAN VÉGEZZÜK. IDŐPONT EGYEZTETÉS TELEFONON: HÉTFŐ-PÉNTEK, 09:00-17:00 KÖZÖTT.
A hazai szakmai gyakorlat alapos ismeretében, több éves előkészítő munka után, 2017-ben honosítottuk meg Magyarországon is azt a külföldön már évtizedek óta sikeres, Minnesota-modell alapján működő felépülési programot, mely
Több mint tíz évig voltunk mi is segítséget kereső családként a „másik oldalon”, átéltük és végigszenvedtük az összes olyan kitérőt és egyre súlyosbodó csalódásokat, amiket az álmegoldások vagy az átmenetileg működő félmegoldások hoztak magukkal a valódi segítség megatalálása előtt.
Saját felépülési tapasztalattal rendelkező segítő szakemberként, több mint másfél évtizeden át a legkülönbözőbb intézményrendszerekben dolgozva jöttünk rá arra, hogy
Egyedülálló programunk 2019 óta nemzeti védjegyoltalom alatt áll.
Kedves Társaim és Segítőim!
Ez előtt 28 nappal azzal a gondolattal érkeztem ide, hogy segítsenek nekem, hogy ne igyak. Most a terápia utolsó napján az alábbi gondolat jár a fejemben: köszönöm, hogy szabad nem innom. Ezt a változást nektek köszönhetem, illetve annak a programnak, amivel itt megismertettetek, és lehető legtöbbet elsajátítottam és ha ezen program szerint élem az életem, a józanságom nincs veszélyben. Mégegyszer köszönöm szépen.
Ferenc: /44/
28 nappal ezelőtt elindultam egy úton.
Nem tűnt nagy távolságnak, és nem volt más esélyem a talpon maradásra. Most azt remélem, hogy ez lesz életem leghosszabb utazása.
Hálás vagyok azokért, akikkel egy irányba tartok. A kedvességükért, a biztatásukért, a tapasztalataikért. Mindent megkaptam a józanodáshoz, amire csak szükségem lehet.
Köszönöm a csapat minden tagjának!
Péter (38)
A 28. nap lezárását követően ingyenes utógondozást kínálunk klienseinknek személyesen, illetve online formában is.
A józanság megtartása és a tanultak felfrissítése érdekében, végzett klienseinket és az őket támogató hozzátartozókat is havi rendszerességgel meghívjuk „Felépülő-napjainkra”, ahol külön felépülő- illetve hozzátartozói csoportokon vehetnek részt felépülési tapasztalatok megosztására, és a felépülési folyamattal összefüggő kérdéseik tisztázására.
Hogy mennyire fontos része ez a felépülésnek?
Mi sem mutatja jobban, mint hogy azon klienseink körében, akik igénybe veszik az ingyenes utógondozási programot, 90% feletti a tartós (azóta is tartó) józanság.
Felépülési programunk szakmai alapját a Minnesota-modell képezi. Ez eredetileg egy Amerikából származó, több hónapos bentlakásos terápiás program, melynek lényege, hogy a függőség egészségügyi (orvosi) ismeretanyagára csupán 30%-ban támaszkodik, legfontosabb eleme a felépülési tapasztalat, melynek érdekében
Ez a Hazelden Betty Ford intézet által kidolgozott modell az Államokban 1949 óta olyan sikeresen működik, hogy mára az ottani terápiás intézmények túlnyomó többsége (4/5-e) mind ugyanezt a terápiás módszert alkalmazza a függőség kezelésére.
Magyarországra az 1990-es években érkezett meg ez a modell, s azóta már nálunk is a függőséget kezelő intézmények legelterjedtebb terápiás formája.
Józan vagyok, már tudom, nem vagyok akaratgyenge, hanem beteg.
28 nap alatt sok mindent megtanultam, legfőképp azt, hogy az alkoholizmus egy betegség és halálos. Itt végre őszinte lehettem, mindenki értette, amit mondtam, nem kellett szégyellnem magam. Amióta elhagytam a házat, mindennap hálás vagyok.
Zsuzsi (53)
Az alkoholizmus állapota/betegsége nem csupán tünete valamilyen egyéb, mögöttes rendellenességnek, ezért megérdemli, hogy elsődleges betegségként kezeljék.
Sajnálatos, hogy sok helyen még mindig úgy tekintenek az alkoholizmusra, mintha egy másik pszichés probléma, például a depresszió, a szorongás, a kiégés vagy a pánikbetegség következménye volna.
Ez nem csak, hogy nem fedi a valóságot, de sok esetben éppen az ellenkezője igaz; vagyis az idő előrehaladtával maga az alkoholfüggőség okoz különféle jellegzetes pszichés problémákat.
Emiatt kell elvetnünk azt a gyakorlatot, hogy egy-két „konkrét okot” keressünk az ivás hátterében és hogy ezek „megszüntetésétől” várjunk a hosszútávú eredményességet.
Ebből következően a korholás, a megszégyenítés, vagy a szidás alkalmazása teljességgel használhatatlan stratégiák a kialakult állapotot megszüntetésére.
Közelebb járunk a valósághoz, ha úgy tekinthetünk az alkoholizmusra, mint egy önkéntelen fogyatékosságra vagy betegségre, és ennek megfelelően kezelhetjük.
Az alkoholista valójában egy krónikus, kezeletlenül progresszív és halálos betegségben szenved, ami azonban, a megfelelő módszerek alkalmazásával élethosszig tünetmentessé tehető.
Az alkoholizmus több síkon van jelen: fizikai, pszichológiai, szociális és lelki tényezők szintjén. Emiatt az alkoholbetegre nem csupán fizikailag, de mentálisan, érzelmileg és lelkileg is hatást gyakorol.
Az alkoholizmus kezelése csak akkor lehet hatékony, ha mindhárom területet figyelembe véve, komplex kezelési eljárást alkalmazunk.
A terápiás munkát pszichiáter, addiktológus, családterapeuta, pszichológus, addiktológiai konzultáns, mentálhigiénés szakember, szociális munkás és tapasztalati szakértő is segíti.
Team munka keretében a különböző szakemberek mellérendelt munkavégzése és szoros együttműködése jellemző a kliens érdekében.
Szakembereink a kliensekkel egymástól függetlenül dolgoznak, de közösen hozzák meg a szükséges döntéseket.
A felépülésben lévő, sajátélményű segítők garantálják a hitelességet, az őszinteséget és a játszmamentességet.
Kiemelten fontos terápiás tényező a kliens saját felelősségvállalása és annak tudatosítása, hogy a kliens a program minden elemét önmagáért, saját felépülése érdekében végzi.
A Minnesota-modell az alkoholbetegséget a családi rendszer szintjén értelmezi.
Ez azt jelenti, hogy ha a családon belül alkoholizmus van jelen, akkor az az egész család működésére kihat.
Ha az alkoholista tartósan a család részévé válik, akkor a család többi tagja egyre inkább az ő viselkedésére fog reagálni. Kialakul az alkoholista játszma; és a családtagok az ennek megfelelő szerepeket veszik magukra (pl.: megmentő, üldöző, láthatatlan gyermek stb.).
A gyerek mindig lojális a szülőkhöz, öntudatlanul is azonosul velük, így adódnak tovább a káros viselkedési minták generációról generációra; így tanulható az alkoholista vagy kodependens (társfüggő) viselkedési séma is.
Fontos ugyanakkor, hogy az így kialakult játszmák bármely szereplőjének változása visszahat az egész családra. Amennyiben tehát változást szeretnénk elérni, ezt az alkoholista játszmát kell megszakítani.
A családtagok bevonása éppen ezért minden esetben a kezelés hatékonyságát fokozza.
A józanságmunkához szükséges alapvető tudás átadása, a felépülési/ változási folyamat beindítása.
Segíteni a függő személyt abban, hogy felismerje, mi a problémája és ebből adódóan azt, hogy külső segítségre van szüksége.
Segíteni a klienst a változások elérésében.
A választás lehetőségének és a személyes felelősség fontosságának felismertetése.
Megmutatni neki, hogy pontosan mit és hogyan kell megváltoztatnia az életvitelében és a gondolkodásában ahhoz, hogy konstruktív módon, tünetmentesen tudjon együtt élni saját függőségével.
Valódi reményt nyújtani az újrakezdéshez.
A sorstársi szeretet és elfogadás megtapasztalása által annak a tudatnak megerősítése, hogy a kliens nincs többé egyedül a problémájával, nincs egyedül a felépülés során.
Szeretnéd végre megtenni az első lépést egy tiszta, szermentes élet felé?
Hívj minket telefonszámaink egyikén!
Addiktológiai szakembereink várják megkeresésed, hogy segíthessenek elindulni a felépülés útján!